• PUBLICZNA SZKOŁA POWSZECHNA W WIÓRKU (LATA 1868 - 1945)

        Pierwsze wzmianki historyczne dotyczące szkoły sięgają 1868 roku. W tymże roku w Wiórku powstała szkoła, przemianowana w 1877 roku na szkołę publiczną. Od roku 1880 na lekcje do Wiórka uczęszczały już wszystkie dzieci z Czapur, wcześniej uczące się w Głuszynie. 

        Pierwsza szkoła znajdowała się przy obecnej ul. Poznańskiej 2. 27 lat później, w 1907 roku oddano do użytku nowy budynek szkoły (obecnie - ul. Szkolna 11) i zatrudniono jednego nauczyciela. Ważnym źródłem informacji o życiu mieszkańów Wiórka i Czapur w tym okresie są kroniki szkolne pisane przez kierowników placówki. Charakteryzowały one miejscowe środowisko, wskazując na występujące w nim problemy, zawierały informacje o wydarzeniach lokalnych, zmianach organizacyjnych szkoły oraz nierzadko skomplikowanych relacjach między szkołą, a miejscowym środowskiem.

        Jak podaje najstarsza zachowana kronika, w roku szkolnym 1926/27 w Wiórku uczyło się 130 dzieci, a zajęcia prowadziło dwoje, a później troje nauczycieli. Z dniem 1 marca 1927 roku tutejsza szkoła została po uprzedniej rewizji z dwuklasowej przekształcona w trzyklasową.

        W bibliotece było 37 książek, a mieszkańcy obu wsi mieli 5 aparatów radiowych. W roku szkolnym 1927/28 w szkole było już 6 oddziałów. W czasie wakacji jesiennych klasy zostały odnowione, boisko częściowo nazwiezione ziemią, a za boiskiem zasadzono 10 drzewek owocowych.

        Sporo kłopotów przysparzała pogoda. W lutym 1929 roku spadły bardzo obfite opady śniegu, a temperatura dochodziła do -39 stopni, co uniemożliwiało odbywanie zajęć. Szkoła z roku na rok rozwijała swoją działalność. W styczniu 1929 roku powstało w Wiórku Stowarzyszenie Dziecięctwa Pana Jezusa, do którego przystąpiło 60 uczniów. Uczniowie szkoły wystąpili na Wieczornicy Misyjnej w salce parafialnej w Głuszynie. 

        W kolejnym roku 1929/30 po raz pierwszy utworzono VII klasę. W szkole odbywał się też popołudniowy kurs dokształcający, na który zapisało się 49 osób. Zajęcia odbywały się jednak w bardzo trudnych warunkach, szkoła nie miała pieniędzy nawet na zakup lamp naftowych, niezbędnych do prowadzenia wieczornych zajęć. 

        Kronikarskie relacje przynoszą też wiadomości o zjawiskach patologicznych. Z powodu skłócenia mieszkańców Czapur i Wiórka, nieustannie dochodziło wówczas do gorszących bójek między dziećmi. Wielu rodziców było nieprzychylnie nastawionych do szkoły, co prowadziło do częstych rezygnacji nauczycieli z pracy w wióreckiej szkole. Na wsiach zdarzały się także tragiczne w skutkach zatargi między dorosłymi, a nawet zabójstwa.

                                         

        Szkoła w Wiórku zbudowana w 1907 roku (zdjęcie z lat 80tych)                                       Uczniowie Publicznej Szkoły Powszechnej w Wiórku, 1926r

           Uczniowie Publicznej Szkoły Powszechnej w Wiórku, początek lat trzydziestych

         

        PUBLICZNA SZKOŁA POWSZECHNA W WIÓRKU (LATA 1945 - 1965)

        Po wojnie szkoła w Wiórku wznowiła swoją działalność. 22 marca 1945 roku odbyły się pierwsze powojenne zapisy dla uczniów, a nauka rozpoczęła się już 6 dni później. Wygląd szkoły po wojnie sprawiał bardzo przykre wrażenie, szkoła była zaśmiecona i ogołocona z całego dobytku. W budynku brakowało w oknach szyb, w salach lekcyjnych były dziury w podłogch, brakowało mebli, stołów i krzeseł. Toteż nie tylko dzieci, ale i starsi pospieszyli z pomocą, aby nadać jej jak najlepszy wygląd. Już od pierwszego dnia nauki rozpoczęła się wśród dzieci zbiórka pomocy naukowych i akt szkolnych, których znikomą część zdołano przechować poo domach. Szkoła zyskała dzięki tej zbiórce 5 map szkolnych, kilkanaście książek, metrykę szkolną, pieczęć, zniszczoną kronikę szkolną, kilka albumów ze świadectwami szkolnymi oraz cyrkiel, ekierkę, kątomierz i krzyże.

        W roku szkolnym 1945/46 w szkole uczyło się już 135 dzieci. 8 maja 1945 roku zorganizowano kurs dla starszej młodzieży w wieku od 15 do 18 lat, aby mogła nadrobić stracone lata niewoli. Nauka odbywała się w bardzo trudnych warunkach, brakowało mebli, pomocy szkolnych i książek. W czasie pobytu w Wiórku premiera Osóbki-Morwskiego z okazji wizytacji fabryk lubońskich i obozów harcerskich, premier podarował miejscowemu Komitetowi Rodzicielskiemu sumę 30.000 zł, co w roku 1945/46 było majątkiem. Za tę sumę wieś miałą urządzić ochronkę dla dzieci, pieniądze jednak decyzją Komitetu Rodzicielskiego zostały wydane na mało istotne rzeczy.

        Z dniem 1 listopada 1946 roku kierownictwo szkoły objął Jakub Dąbrowski. W kronice szkolnej pisze o niskim poziomie wychowawczym i dydaktycznym uczniów. ...Wieś jest biedna i zdemoralizowana przez wojnę, dzieci mizerne, słabe i źle ubrane. Zamiast butów przychodzą do szkoły w drewniakach, ubrania mają połatane i brudne... .

        W roku szkolnym 1952/53 do szkoły uczęszczało 103 uczniów i pracowało czterech nauczycieli. W 1953 roku przeprowadzono w szkole poważne prace remontowe. Wykonano całkowite przełożenia dachówki na dachu szkolnym, wstawiono duże okna w ciemnej dotd klasie na piętrze, wykonano kuchnię dla nauczycieli, naprawiono studnię. Za pieniądze uzyskane przez młodzież ze zbiórki złomu przeorganizowano szkołę. Przy pomocy Komitetu Rodzicielskiego wiosną założono sad na działce szkolnej.

        W 1956 roku w szkole zabłysło światło elektryczne.

        Ponieważ stary budynek szkolny w Wiórku nie mógł już pomieścić wszystkich uczniów, w grudniu 1962 roku mieszkańcy utworzyli komitet, który miał pomóc w budowie nowej szkoły. Mieszkańcy postanowili też dobrowolnie opodatkować się na rzecz budowy szkoły. Nową szkołę w Czapurach otwarto 1 września 1965 roku. W starej szkole w Wiórku powstały: biblioteka publiczna i mieszkania dla nauczycieli.

                                              
        Klasa III i IV, 1946r.                                                                              Uczniowie w sali lekcyjnej, 1952r

                                     
        Uczniowie przed szkołą, 1952r.                                                                                          Uczniowie klasy III z wychowawczynią Barbarą Frydrych, 1959/1960